Ekologia jako jeden z priorytetów Final S.A. w praktyce

Misja i wizja przedsiębiorstwa Final S.A. wyznaczają nadrzędne cele, jakimi kieruje się cały zespół wyspecjalizowanych pracowników gotowych na wyzwania stawiane przez klientów, wysłuchanie ich potrzeb i stworzenie profili aluminiowych w pełni odpowiadających innowacyjnym projektom. Ważnym elementem misji firmy jest tworzenie produktów, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo przy jednoczesnej dbałości o ekologię. Final stara się jak najbardziej minimalizować ślad węglowy, jaki jego działalność pozostawia w środowisku naturalnym, dlatego nie bez znaczenia są dla niego zalety aluminium pod względem możliwości jego ponownego wykorzystania.

Mimo że do produkcji jednego kilograma aluminium potrzeba około czterech kilogramów boksytu, warto zwrócić uwagę, że materiał ten doskonale nadaje się do recyklingu. Co więcej, ilość zanieczyszczeń wytwarzanych w ramach tego procesu jest znacznie mniejsza niż w przypadku produkcji od zera. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza, ich emisja zmniejsza się aż o 95%, natomiast w kwestii zanieczyszczeń wody różnica wynosi aż 97%.

W cyklu użytkowania aluminium może być wykorzystywane wiele razy – nawet po poddaniu materiału recyklingowi jego właściwości nie ulegają zmianie. Jest to niezwykle korzystne dla środowiska. Dzięki wielokrotnemu użytkowaniu aluminium zmniejsza się zużycie poszczególnych surowców naturalnych, a tym samym – wpływ przemysłu na środowisko oraz zapotrzebowanie na energię, która wciąż jest często pozyskiwana z nieekologicznych źródeł.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko naturalne, poza poddawaniem recyclingowi zużytych wyrobów aluminiowych warto jest jeszcze dokładniej pochylić się nad jakością oferowanych produktów. Celem zapewnienia jeszcze dokładniejszej kontroli parametrów jakościowych profili aluminiowych, zakłady produkcyjne Final S.A. zostały wyposażone w urządzenia do monitorowania jakości, takie jak optyczny system pomiarowy Ascona Promex Expert. Do badania własności mechanicznych profili aluminiowych wykorzystujemy maszynę wytrzymałościową produkcji niemieckiej firmy TesT GmbH i twardościomierz Brinnel/Rockwell w zestawie z precyzyjnym mikroskopem produkcji firmy Mitutoyo. 

Czy aluminium można określić jako materiał ekologiczny?

Istnieje wiele powodów, dla których odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. Niska masa aluminium sprawia, że produkty, które powstają przy jego użyciu, są również znacznie lżejsze, co znacznie usprawnia m.in. procesy transportu. W przypadku pojazdów mechanicznych, w których zastosowano elementy aluminiowe, poprawie ulega także zużycie paliwa – również w tym przypadku wynika to z redukcji ciężaru.

Ponadto aluminium jako surowiec produkcyjny jest materiałem bez negatywnego wpływu na ekologię; również sama produkcja w relatywnie niewielkim stopniu zaburza środowisko naturalne. Wszystkie te aspekty przekładają się na to, że aluminium stale rozszerza swoje zastosowania w gospodarce, a jego użycie można z pewnością określić jako przyjazne dla natury. Z tego względu Final S.A.  nieustannie dąży do jak poszerzania zakresu, w jakim może poddawać aluminium recyclingowi.

 

Galeria zdjęć