Profile aluminiowe i aluminium

Wykorzystywanie profili aluminiowych do użytku w budownictwie, przemyśle stoczniowym czy motoryzacyjnym z roku na rok staje się coraz bardziej ekonomicznym i proekologicznym rozwiązaniem. Dzieje się tak ze względu na niezwykłe właściwości i pochodzenie aluminium nazywanego również tlenkiem glinu. To właśnie ten pierwiastek znajdujący się w skorupie ziemskiej idealnie nadaje się na profile aluminiowe konstrukcyjne otwarte i zamknięte, pełne i puste, a także różnego rodzaju kątowniki, kształtowniki czy przedmioty codziennego użytku, takie jak drzwi garażowe, barierki aluminiowe i listwy wykorzystywane do wykończenia płytek czy mebli.

Stopy aluminium, z których tworzy się różnego rodzaju profile wyciskane na gorąco, różnią się między sobą odpornością na korozję czy podatnością na anodowanie, jednak wszystkie cechuje duża wytrzymałość i plastyczność. Jak wygląda proces wyciskania profili aluminiowych? O jakich właściwościach tego materiału warto wiedzieć?

Profile aluminiowe i proces produkcji

Choć nie zwracamy na to uwagi, profile aluminiowe zauważyć można w każdym sklepie, biurze czy domu. Prześwietlenie wybranych budynków czy pojazdów ujawniłoby, jak wiele element w ich konstrukcji również zostało stworzonych z aluminium. Bez odpowiednich zabezpieczeń wykonanych z odpowiednio dobranych stopów aluminium nie można by bezpiecznie i trwale zamontować paneli słonecznych czy skonstruować wielkich samochodów ciężarowych. Jak zatem wygląda proces produkcji profili aluminiowych? Specjaliści podkreślają, że technologiczny proces obróbki związanych jest kilkoma najważniejszymi punktami, m.in.:

  • schematem odkształcania;
  • nierównomiernością odkształcania;
  • wpływem tarcia;
  • wpływem warunków temperaturowych;
  • ograniczeniami stopnia odkształcania.

To właśnie po określeniu tych kilku parametrów można przejść do wyciskania, czyli formowania profili aluminiowych. Rozgrzany stop aluminium zostaje zamknięty w specjalnym pojemniku nazywanym recypientem, a tłoczenie odbywa się poprzez dostosowany otwór matrycy. Dzięki tym działaniom profil aluminiowy otrzymuje odpowiedni kształt przekroju poprzecznego, który zgodny jest z kształtem matrycy. Najbardziej rozpowszechnione są dwa sposoby wyciskania: z wypływem współbieżnym i z wypływem przeciwbieżnym. Po opuszczeniu recypientu profil aluminiowy zostaje schłodzony wodą lub powietrzem. Zanim wykonany element całkowicie się utwardzi, zostaje rozciągnięty, aby pozbyć się ewentualnych naprężeń. Jednym z etapów procesu produkcyjnego jest starzenie profili w piecach, które nadaje im ich właściwości mechaniczne. Oprócz wyciskania profile aluminiowe poddawane są wielu dodatkowym zabiegom, które obejmują prefabrykację, anodowanie czy lakierowanie. Dzięki temu ich powierzchnia zostaje umocniona, a także może zmienić kolor na brązowy, oliwkowy czy drewnopodobny.

Jakość profili aluminiowych wytwarzanych przez firmę Final S.A.

Tłoczenie profili aluminiowych w firmie Final S.A. odbywa się przy zachowaniu wszelkich norm wyznaczonych przez Unię Europejską i przy użyciu stopów aluminium wysokiej klasy. Proces produkcyjny utrzymany jest na najwyższym poziomie dzięki profesjonalnemu zespołowi, a także nowoczesnym maszynom. Zachowanie poziomu, który pozwala nam na wykonanie innowacyjnych i skomplikowanych zamówień, jest możliwe dzięki:

  • wysokim kwalifikacjom i ogromnemu doświadczeniu naszego personelu;
  • ciągłej kontroli procesu i profili przy użyciu nowoczesnych systemów pomiarowych;
  • nowoczesnej technologii wyciskania;
  • nowoczesnym urządzeniom produkcyjnym;
  • stosowaniu najwyższej jakości matryc oraz stopów aluminium;
  • ciągłemu doskonaleniu Systemu Zarządzania Jakością wg PN-EN ISO 9001:2009.

Aby jeszcze dokładniej kontrolować parametry jakościowe profili aluminiowych, zakłady produkcyjne zostały wyposażone w urządzenia do monitorowania jakości, takie jak optyczny system pomiarowy ROMIDOT VISION H300. Do badania własności mechanicznych profili aluminiowych wykorzystujemy maszynę wytrzymałościową produkcji niemieckiej firmy TesT GmbH i twardościomierz Brinnel/Rockwell w zestawie z precyzyjnym mikroskopem produkcji firmy Mitutoyo.

Aluminium - co warto wiedzieć?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, aluminium to jeden z trzech pierwiastków, który w największej ilości występuje w skorupie ziemskiej. W głównej mierze tlenek glinu pozyskiwany jest z boksytu, a jego czystość techniczna uzależniona jest od metody pozyskiwania. Rafinacja elektrolityczna pozwala na pozyskanie aluminium zawierającego 99,950–99,955% Al, natomiast elektroliza tlenku glinu zawiera 99,0–99,8% Al. Ze względu na wyjątkowe właściwości, aluminium wykorzystywane jest w wielu branżach, między innymi motoryzacyjnej czy w budownictwie. Dzieje się tak, ponieważ materiał ten można poddać różnorodnym zabiegom i dodatkowo jest on bezpieczny dla środowiska. Spawanie aluminium, anodowanie aluminium, lakierowanie aluminium - to tylko niektóre kroki prowadzące do powstania profili ze zróżnicowanych stopów. Warto również wspomnieć o tym, że aluminium ma wiele zalet, o których z chęcią mówią producenci profili aluminiowych, są to między innymi:

  • łatwość w formowaniu w trakcie wszystkich procesów obróbczych (walcowanie, wytłaczanie, kucie, odlewanie);
  • konstrukcje wykonane z aluminium posiadają wysokie walory izolacyjne przed działaniem powietrza i światła;
  • lekkość materiału wpływająca na szybkość montażu i transportu;
  • duże możliwości recyklingu oszczędzającego 95% energii potrzebnej do przetwarzania;
  • materiał bezpieczny dla środowiska naturalnego.