Anodowanie aluminium jako proces poprawiający własności profili aluminiowych

Final S.A. od początku swojej działalności za cel postawił sobie realizację założenia "Będąc cenionym ekspertem w branży aluminiowej chcemy być partnerem w zakresie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań, zapewniając najlepszą obsługę Klienta." W związku z tym, jako jedno z ośmiu przedsiębiorstw w Polsce oferuje możliwość wykonania procesu anodowania.

Anodowanie aluminium, nazywane także eloksalacją, to proces elektrochemiczny, w czasie którego na powierzchni metalu wytworzona zostaje warstwa tlenku glinu. Dzięki anodowaniu aluminium zyskuje szereg pozytywnych cech, takich jak trwałość, odporność na korozję oraz ścieranie czy estetyczny wygląd. Z tego powodu anodowane aluminium wykorzystywane jest w branżach różnego typu. Doskonale sprawdza się ono w przemyśle elektronicznym, spożywczym, stoczniowym, meblarskim czy motoryzacyjnym. Co ważne, elementy wykonane z tego tworzywa nie wymagają specjalnej konserwacji. Anodowana powierzchnia wyróżnia się trwałym połyskiem i jest niezwykle przyjemna w dotyku.

Anodowanie aluminium to proces przebiegający w kilku etapach. Rozpoczyna się ono od oczyszczenia i odtłuszczenia warstwy metalu. Następnie dochodzi do fazy właściwej anodowania. Funkcję elektrolitu pełni w tym procesie roztwór kwasu siarkowego (czasem wykorzystuje się także kwas chromowy lub szczawiowy). W trakcie eloksalacji używany jest najczęściej prąd stały o napięciu 12-^20 V. Wytworzona warstwa tlenku jest niemal niewidoczna i charakteryzuje się nierówną, porowatą strukturą. Taka powierzchnia umożliwia skuteczne barwienie powłoki.

Barwienie wykonywane jest zazwyczaj przy wykorzystaniu barwników organicznych. Po jego przeprowadzeniu dokonuje się tzw. procesu uszczelniania we wrzącej wodzie lub pasywatorze. Zabieg ten przekształca tlenek glinu w bemit, a powierzchnia aluminium staje się gładka i lśniąca.

W Finalu oferowana jest możliwość wykonania powłoki w kolorach naturalnym, szampańskim, oliwkowym, odcieniach brązu oraz głębokiego brązu, przypominającego czerń. Dzięki możliwości nadawania aluminium kolorów, FINALizowanie pomysłów staje się jeszcze prostsze.

 

 

 

Galeria zdjęć