Lakierowanie odbywa się w największej jak dotąd w Polsce malarni proszkowej profili aluminiowych o pionowym sposobie zawieszania i transportu.
Poziom techniczny wyposażenia i zastosowane technologie są najnowocześniejszymi w branży lakiernictwa proszkowego.
Podstawowymi cechami odróżniającymi tę linię od istniejących instalacji jest jej ogromna wydajność i jakość lakierowania.
Linia umożliwia lakierowanie profili o długości do 7500 mm i o maksymalnym przekroju wpisanym w prostokąt o wymiarach 120x250 mm.
Maksymalna wydajność linii to 665 szt. profili na godzinę co odpowiada 1000 m2 na godzinę.
Lakiernia wraz z urządzeniami pomocniczymi zainstalowana jest w hali o powierzchni 1300 m2. W stosunku do typowych linii poziomych jest to powierzchnia około dwukrotnie mniejsza, natomiast linie pionowe wymagają hali o wysokości ok. 13 m.
Bardziej interesującym i mówiącym o skali wielkości i wydajności linii będzie współczynnik określający stosunek wydajności godzinowej linii do powierzchni hali, na których zainstalowane są linie malarskie. Podczas, gdy w typowych lakierniach poziomych jest on mniejszy od 0,05 to w przypadku linii poziomej wynosi co najmniej 1.
Rys. 1. Przejście profili z pozycji poziomej w pionową w strefie zawieszania profili.
- stanowisko zawieszania profili składające się ze stołu podawczego, prowadnic profili umożliwiających przejście z pozycji poziomego podawania do pionowego zawieszanie na przenośniku transportowym,
- przenośnik transportowy wraz z układami smarowania oraz piecem do odlakierowywania haków,
- tunel obróbki chemicznej,
- zespolona konstrukcja suszarki i pieca polimeryzacyjnego,
- kabina lakiernicza,
- stanowisko rozładunku profili, składające się ze stołu odbiorczego profili i separatora profili umożliwiającego przejście z pozycji pionowej od pozycji poziomej na stole odbiorczym,
- urządzenia pomocnicze: stacja wody zdemineralizowanej, instalacje odzysku ciepła, centrale nawiewno-wywiewne, przepompownia ścieków, sprężarkownia,
- Proces obróbki chemicznej realizowany jest metodą natrysku preparatów i wody na powierzchnię profili.
Sekwencja procesów jest następująca:
- kwaśne mycie, odtłuszczanie i trawienie powierzchni profili,
- kwaśne trawienie,
- płukanie w wodzie,
- płukanie w wodzie zdemineralizowanej,
- pasywacja bezchromowa,
- płukanie w wodzie zdemineralizowanej.
Zasadnicze procesy technologiczne realizowane są w podwyższonych temperaturach, a stężenia i rodzaje preparatów oparte są o technologię Alufinish.
Istotną nowością jest zastosowanie preparatów polimerowych bezchromowych w procesie wytwarzania warstwy konwersyjnej.
Jest to jedyna w Polsce instalacja natryskowa, której zastosowane zostały preparaty bezchromowe.
Rys. 2. Tunel obróbki chemicznej profili
Decyzja o zastosowaniu tego rodzaju preparatów wynika z następujących przesłanek:
- podstawowej dewizy YAWAL S.A. – „ produkować dużo, zapewnić najwyższą jakość ale w warunkach przyjaznych środowisku naturalnemu”,
- wzrostu proekologicznej świadomości odbiorców usług lakierowania i wprost, żądaniu dostaw profili wytworzonych w warunkach przyjaznych środowisku naturalnemu – coraz częściej jest to jednym z głównych warunków podjęcia współpracy,
- wymaganiami odpowiednich Dyrektyw Unii Europejskiej zmierzających do stopniowego ograniczenia a następnie wyeliminowania preparatów zawierających chrom w procesach obróbki chemicznej aluminium,
- łatwości obróbki ścieków i obniżeniu kosztów tej obróbki.
Profile po zakończeniu obróbki chemicznej przekazywane są do suszarki. Wysuszone profile przenośnik transportowy przesyła do kabiny lakierniczej. Aplikacja proszku odbywa się w automatycznej kabinie, w której w miejsce pistoletów elektrostatycznych zastosowano dwa dyski OFB4, których budowa i zasada działania chronione są światowymi patentami udzielonymi dostawcy linii – TRASMETAL (Włochy). Dodatkowo, ukształtowana w kabinie trasa transportera w kształcie podwójnej omegi, zapewnia odpowiednie ustawianie się każdego fragmentu malowanego profilu w stosunku do dysku. Efektem tego rozwiązania jest jednolita jakość i grubości na całym obwodzie malowanego profilu.
W stosunku do procesu malowania poziomego zastosowane w YAWAL S.A. rozwiązania daje rozrzut grubości powłoki lakierniczej wahający się w granicach 5–10 µm podczas gdy w lakierowaniu poziomym rozrzut ten może wynosić kilkadziesiąt µm.
Rys. 3. Wejście i wyjście profili z pieca polimeryzacyjnego
Kabina wyposażona jest w układ podawania, przygotowania i odzysku proszku oraz automatyczny system czyszczenia kabiny przy zmianie koloru. Ciekawym rozwiązaniem są przewijające się ściany kabiny podczas jest czyszczenia.
Proces polimeryzacji odbywa się w piecu przelotowym jednostronnie otwartym, o przebiegu transportera w kształcie litery U, dwukrotnie powtórzonym. Proces jest realizowany zgodnie z parametrami zalecanymi przez producentów farb proszkowych.
Wielopunktowy układ pomiarowy temperatury pieca wraz z automatycznym sterowaniem pracą pieca i całej linii pozwala na szybkie ustawienie parametrów pracy pieca.
Linia lakiernicza została skonfigurowana i przystosowana do współpracy z automatycznym Magazynem Wysokiego Składowania Profili Aluminiowych.
Zastosowane rozwiązania pozwalają na elastyczny i szybki przepływ materiału pomiędzy Lakiernią a Magazynem Profili oraz Magazynem Wyrobów Gotowych.
System sterowania pozwala na ciągłe monitorowanie procesów produkcyjnych i logistycznych, minimalizację kosztów i skróceniu czasu obsługi klientów. Rozwiązanie to jest w skali kraju najnowocześniejsze i unikalne.
Rys. 4. Stanowisko rozładunku profili – przejście profili z pozycji pionowej w poziomą.